2012-07-18

Ar tavimi manipuliuoja tavo aplinka?

    Kiekvieną dieną mes prasilenkiame su dešimtimis žmonių. Kai kuriuos iš jų matome pirmą kartą, kitus  - kartą per mėnesį ar per savaitę. Tačiau įstringame tik ties tais, su kuriais susitinkam periodiškai, kurie kažko iš mūsų nori. Prieš tęsdama, noriu iš anksto įspėti, jog šis esė yra grynai analizinio pobūdžio ir nėra orientuotas į jokius konkrečius žmones. Suprantu, kad žmogaus egocentrinė pusė visada bando tapatintis su aprašomais personažais, tačiau šiandien kalbėsiu abstrakčiai. Bet koks sutapimas su realaus gyvenimo motyvais yra visiškai atsitiktinis. 
    Šiandien interneto platybėse aptikau skambią frazę: "Visiems iš tavęs kažko reikia, nors tu nereikalingas niekam". Manau daugelis visuomeniniais pagrindais dirbančių žmonių yra pajutę šį labai nemalonų jausmą, kai kasdien kitiems atiduodamas save supranti, jog  TU neturi nieko tikro. Galima būtų tai įvardinti kaip lyderių gyvenimą gaubiančią miglą, tačiau iš tiesų viskas yra daug paprasčiau, tik nelabai norisi to pripažinti. Išdrįsiu tą miglą įvardinti teiginiu -  "Už kiekvieno lyderio slepiasi bent 1 pilkasis kardinolas, kuris gerai moka manipuliavimo meną ir jį naudoja savo asmeniniams tiklams pasiekti". 
   Taigi, kas yra ta manipuliacija ir kaip mes ją suprantame? Kur baigiasi gebėjimas bendrauti, ir kur prasideda manipuliacija? Sergejaus Kara Murzos knygoje „Manipuliacija sąmone“ pateikia tokį apibūdinimą: „Manipuliacija – tai viešpatavimo būdas, darant dvasinį poveikį žmonėms, performuojant jų elgesį. Šis poveikis nukreiptas į žmogaus psichines struktūras, atliekamas slapta ir turi uždavinį pakeisti žmonių nuomones, įsitikinimus ir tikslus reikiama kryptimi“
     Nepaslaptis, jog šiais laikas žmonių sąmonė yra valdoma informacinės aplinkos. Paradokslalu, tačiau net pats liberaliausias žmogus nėra laisvas priimti sprendimus -  už jį paslapčiomis tai daro kiti. Prieštaraujate?  Netgi "laisvuose rinkimuose" žmonių valdymo psichologija labai puikiai integruojama į rinkimines programas. Šiandien rinkimus laimi ne konkretūs kandidatai, o mokslinių tyrimų pagrindu sukurtos viešųjų ryšių kompanijos.  Neskaitai rinkiminių programų ir protestuodamas iš vis neisi balsuoti??? Stebėtinai lengvai dar kartą būsi pakliuvęs ant manipuliacijos kabliuko! Beveik neabejotina, kad kai kuriose rinkiminėse strategijose numatyta, jog "geriau jokio balso, negu nepalankus balsas".
      O dabar pabėkime nuo politikos ir grįžkime į kasdieninį gyvenimą, kuriame, nors ir labai nenorėdami irgi rasime manipuliacijos pėdsakų, o kartais netgi akivaizdžių įspaudų. Turbūt sunkiausia suprasti, jog mumis labiausiai manipuliuoja artimiausi žmonės - komandos nariai, draugai, mylimieji, tėvai.... Ir kas svarbiausia, jog pagrindinis manipuliacijos įrankis netgi čia yra viešoji nuomonė, kuri tarsi kirminas kasdieną tau primena, jog turi rinktis jau iš anksto paruoštus sprendimus, nes jei nuspręsi išsilaisvinti - prarasi jos palaikymą ir palūši..!
     Tačiau ar tikrai nori, jog tavo gyvenimu kažkas kitas žaistų, o galiausiai kai nuspręsi laimėti žaidimą suprasi, kad nepaklusnaus tavęs niekam nereikia? Siūlau atlikti trumpą testuką ir pačiam įsitikinti ar tavimi manipuliuoja koks nors konkretus žmogus (ne tavo vadovas). Testukas iš esmės skirtas įmonių ar organizacijų vadovams, bet tinka ir kitokioms situacijoms.

Ar tavimi manipuliuoja?
    1. Ar tas žmogus pažįsta bent 60% tavo kolegų/partnerių/draugų?
   2. Ar tas žmogus tau nežinant bendrauja su tavo kolegomis ir tau nežinant jie priima sprendimus, kuriuos vėliau tau pasiūlo kaip tinkamiausius?
   3. Ar pasiūlęs savo sprendimą dažnai išgirsti teiginį, bet aš ( bendri kolegos, partneriai) manau kitaip?
    4.  Ar tas žmogus kalba su tavo kolegomis/partneriais tavo vardu?
   5.  Ar tas žmogus žino bent vieną tavo slapčiausią baimę (pav. jog tu nemėgsti vienatvės ir stengiesi būti tarp žmonių; įprastai jauti pasitenkinimą savimi, tačiau iš niekur nieko pradedi priekaištauji sau dėl neryžtingumo ir vangumo ir t.t). 
    6. Ar tas žmogus stebi ir kontroliuoja kiekvieną tavo žingsnį ?
   7. Ar tas žmogus dirba su tavim viename kabinete/ stengiasi visada būti šalia sprendžiant svarbius klausimus?
    8. Ar susipykęs su tuo žmogum, prarastum didelę dalį savo partnerių/draugų/kolegų ?
   9. Ar bijotum tą žmogų išmesti iš komandos/ nutraukti partnerystės ryšius?
 10. Ar atleidus tą žmogų iš darbo visi klausinėtų, o kodėl nėra to žmogaus, kur jis dingo? 

O dabar jums belieka suskaičiuoti, kiek kartų atsakėte TAIP. Kuo daugiau taip, tuo stipresnį manipuliatorių šalia savęs turite. 

Tačiau kaip visada, nėra situacijos be išeities.Viename iš savo straipsnių portalas "balsas.lt" pateikia rekomendacijas, kaip kovoti su manipuliacijomis?

Rekomendacijos.  
"1. Keiskite save, bet ne manipuliatorių. Manipuliatorių keisti nėra prasmės, jei bandysite tą padaryti – tik tapsite jautrūs kitoms manipuliacijoms. Jums gali atrodyti, kad bus geriau, jei savo jausmais ir pastebėjimais pasidalinsite su manipuliatoriumi, tačiau geriau to nedarykite: dauguma manipuliatorių neturi empatijos ir šią informaciją gali ateityje panaudoti prieš jus. Geriausia keistis pačiam, tokiu būdu keisis jūsų ryšiai. Atsiminkite: jeigu manipuliatoriui reikia labai stengtis, kad išlaikytų kontrolę – jis pasiduoda ir ieško kitos „aukos“. 

2. Pagalvokite, ar santykiai su manipuliatoriumi yra verti jūsų pastangų. Yra situacijų, kai šių santykių nėra kaip nutraukti (pavyzdžiui, tėvų ir vaikų), tačiau kartais galima pagalvoti, ar apskritai verta bendrauti su žmogumi savo laimės ir geros būsenos kaina. Apgalvokite, kas jums gyvenime svarbiausia ir nutarkite, ar šie santykiai jums padeda siekti savo tikslų. 

3. Keiskite savo santykių su manipuliatoriumi pobūdį. Jeigu automatiškai vykdote visų prašymus ar reikalavimus, to net neapgalvoję – jums reikia pirmiausia nustoti tai darius. Kai jūsų ko nors paprašo – atsakykite: „Aš jums pasakysiu tada, kai apie tai pagalvosiu.“ 

4. Pradėkite kontroliuoti situaciją. Neleiskite manipuliatoriui klausinėti, kodėl jums reikia laiko, nes palaipsniui pradėsite prarasti kontrolę. Tiesiog vėl ir vėl kartokite, nieko neaiškindami: „Man reikia daugiau laiko apie tai pagalvoti.“


Deja, bet tik supratus, jog tavimi manipuliuoja, galima pamažu pradėti priešintis manipuliatoriui, kitu atveju teks suprasti skaudžią tiesą - visiems iš tavęs kažko reikia, bet TU - kaip žmogus su savo nuomone ir sprendimais nereikalingas niekam.  Ar sugebėsi pasipriešint manipuliacijai?

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą